Skip to content

Dzień w klasztorach Meteora

11.09.2022

Dzisiaj wstaliśmy około godziny 8 rano. O 9.10 udaliśmy się do autobusu i wyruszyliśmy w podróż do Kalambaki, malowniczej Greckiej miejscowości położonej na terenie Tesalii. Tam udaliśmy się do pracowni w której są pisane ikony. Sympatyczna Pani Mikaela pokazała jak jak pisze się ikony i opowiedziała o różnicach w ich wykonaniu. Kalambaka słynie z Meteorów, wysokich skał z klasztorami zawieszonymi w chmurach. Greckie słowo Meteora oznacza właśnie „zawieszony w powietrzu” i idealnie opisuje te niesamowite greckie prawosławne monastyry. Na terenie Meteorów znajduję się sześć klasztorów, nasza pilotka Ania zdradziła nam że jest tam jeszcze jeden, ukryty w skale klasztor, o którym rzadko się wspomina. Niezwykłości Meteorom dodaje fakt, że wyrastają one z równin Tesalii. Dziś klasztory na skałach to jedne z największych atrakcji Grecji wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Podczas naszej wizyty zwiedziliśmy klasztor Świętej Trójcy, zdobycie go nie było łatwe, ponieważ aby tam dotrzeć musieliśmy pokonać 144 schody w pełnym greckim słońcu, jednak widoki były tego warte. Na szczycie pani przewodnik opowiedziała nam krótką historię o greckich kościołach, następnie mieliśmy krótką chwilę na zrobienie zdjęć i udanie się do autobusu.

Po południu czas upłynął nam na przygotowywaniu prezentacji, w ramach zajęć merytorycznych. 

Więcej informacji na temat Meteorów znajdziesz pod tym linkiem: https://www.podrozepoeuropie.pl/greckie-meteory-zwiedzanie/